Home Infrastruktura Operatorzy IONITY Największa europejska sieć ładowania EV na jednej platformie

Spark Alliance

Największa europejska sieć ładowania EV na jednej platformie

Spark Alliance

Największa europejska sieć ładowania EV na jednej platformie

Aby sprostać celom klimatycznym, do 2030 r. w Europie musi powstać 3,5 mln punktów ładowania
Fot. Audi
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Czterej najwięksi europejscy operatorzy ładowarek dla samochodów elektrycznych – włoskie Atlante, niemieckie Ionity, holenderskie Fastned i francuska Electra – połączyli siły, tworząc alians o nazwie Spark. Jak podaje Reuters, nowa sieć będzie obejmować 1 700 stacji z 11 000 punktami ładowania w 25 krajach Europy. Już od czerwca kierowcy będą mogli korzystać z całej infrastruktury za pomocą jednej aplikacji Spark Alliance.

Uproszczenie

Głównym celem aliansu jest rozwiązanie problemów, z jakimi obecnie borykają się użytkownicy „elektryków”, czyli konieczności korzystania z wielu aplikacji, różnych metod płatności i rozproszonej sieci stacji. Dzięki Spark Alliance kierowcy będą mogli ładować auto i płacić za usługę na dowolnej stacji członkowskiej, używając ulubionej aplikacji jednego z operatorów, bez konieczności zakładania nowych kont. Co ważne, wszystkie punkty ładowania w sieci będą zasilane w 100 proc. energią odnawialną.

Inteligentne planowanie tras i ładowania

Nowa platforma oferuje nie tylko ujednolicony system płatności, ale także inteligentne planowanie tras. Aplikacje członków aliansu będą wyświetlać wszystkie dostępne stacje ładowania Spark Alliance, umożliwiając kierowcom łatwe znalezienie najbliższego i optymalnego punktu. To szczególnie ważne dla osób podróżujących „międzynarodowo”, które do tej pory musiały korzystać z wielu różnych systemów w poszczególnych krajach. Dodatkowo, sieć będzie oferować przejrzyste ceny ładowania, eliminując niepewność co do kosztów podczas podróży.

Przyspieszenie elektromobilności w Europie

Według Komisji Europejskiej, aby sprostać celom klimatycznym, do 2030 r. w Europie musi powstać 3,5 mln punktów ładowania. Oznacza to konieczność instalowania ok. 410 tys. nowych ładowarek rocznie. Spark Alliance ma pomóc w realizacji tego planu, oferując bardziej przejrzyste i przyjazne użytkownikom rozwiązania. Alians ma być zatem magnesem dla obecnych, ale i nowych odbiorców elektromobilności.

W Polsce, gdzie obecnie działa 9 125 ogólnodostępnych punktów ładowania (w tym 31 proc. szybkich ładowarek), alians reprezentuje marka Ionity, który posiada 17 stacji. Od początku tego roku w naszym kraju przybyło 500 nowych punktów, co pokazuje dynamiczny rozwój infrastruktury dla EV. Eksperci podkreślają także, że inicjatywy takie jak Spark Alliance są kluczowe dla dalszego wzrostu popularności samochodów elektrycznych, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie infrastruktura uzupełniania energii wciąż rozwija się wolniej niż na zachodzie kontynentu.

Wspólna wizja liderów rynku

Prezesi zaangażowanych firm podkreślają, że Spark Alliance to przełom w elektromobilności. Łączymy siły, aby zapewnić kierowcom EV bezproblemowe ładowanie i przyspieszyć transformację energetyczną – mówią przedstawiciele firm. – Upraszczając całe doświadczenie ładowania dla kierowców i przyspieszając adopcję pojazdów elektrycznych – zachwala Michiel Langezaal z Fastned.  – To jest przyszłość mobilności elektrycznej: bezproblemowa, ekonomiczna i przyjazna dla środowiska – dodaje Aurélien de Meaux z Electra.

Perspektywy rozwoju i kolejni partnerzy

Twórcy Spark Alliance zapowiadają, że to dopiero początek rozbudowy sieci. W przyszłości planują włączenie do projektu kolejnych operatorów, co pozwoli na dalsze zwiększenie liczby dostępnych punktów ładowania. Jak podkreśla Stefano Terranova z Atlante, alians ma charakter otwarty i ma na celu stworzenie prawdziwie uniwersalnego standardu ładowania w Europie – Czwórka z nas połączyła siły, aby zacząć, a także będziemy aktywnie szukać innych zainspirowanych partnerów, którzy chcą napędzać elektryczną przyszłość razem z nami – powiedział.

OW

REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory