Wyższe przychody jak podkreśla producent były możliwe dzięki miksowi modelowemu, rosnącej sprzedaży lepiej wyposażonych samochodów i większej liczbie modeli. Wpływ miało także utrzymywanie dyscypliny w zakresie ograniczania kosztów.
Solidne fundamenty
– Nasze wyniki w ubiegłym roku wykazały poprawę odporności Grupy Volkswagen w trudnych warunkach globalnych. Pomimo znaczących wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, które doprowadziły do spadku ogólnej liczby dostaw, w 2022 roku dostarczyliśmy 572 100 pojazdów w pełni elektrycznych i zwiększyliśmy zysk operacyjny. Dzisiejsze wyniki to dowód na to, że Grupa ma solidne fundamenty finansowe, na których konsekwentnie realizuje swoją strategię. Spodziewamy się, że w bieżącym roku wąskie gardła w łańcuchu dostaw będą stopniowo ustępować, co pozwoli nam na obsługę wysokiego portfela zamówień – powiedział Arno Antlitz, dyrektor finansowy i operacyjny Grupy Volkswagen.
Volkswagen przyspiesza działanie związane z transformacją i inwestuje w oprogramowanie, produkcję akumulatorów oraz w platformy dla samochód elektrycznych i spalinowych, by przygotować się do wprowadzenia na rynek nowych samochodów w 2024 roku. W 2022 roku wydatki na badania i rozwój wzrosły do 18,9 mld euro, co stanowi 8,1% przychodów dywizji motoryzacyjnej, a nakłady na inwestycje wyniosły 12,7 mld euro (5,5% przychodów dywizji motoryzacyjnej w 2022 roku).
Duży portfel zamówień
Grupa Volkswagen spodziewa się, że łączne dostawy pojazdów wzrosną w 2023 roku do około 9,5 miliona, głównie dzięki dużemu portfelowi zamówień. Powinien się on stopniowo zmniejszać ze względu na prognozowaną poprawę sytuacji z dostawami półprzewodników i łańcuchem logistycznym. Grupa Volkswagen oczekuje, że przychody ze sprzedaży będą o 10 do 15% wyższe niż w roku poprzednim.