Home Technologia Wodór Media sprawdzą pilotażową serię

Wodorowe BMW

Media sprawdzą pilotażową serię

Wodorowe BMW

Media sprawdzą pilotażową serię

Produkcja BMW iX5 Hydrogen odbywa się w pilotażowym zakładzie BMW w Centrum Badań i Innowacji w Monachium
Fot. BMW
Przeczytasz w < 1 minutę
Przeczytasz w < 1 minutę

Bawarski koncern poinformował, że po czterech latach prac rozwojowych projekt BMW iX5 Hydrogen wchodzi w kolejną kluczową fazę. Wybrani przedstawiciele międzynarodowych mediów będą mieli okazję przetestować pierwsze pojazdy z pilotażowej serii wodorowej, której produkcja ruszy w tym roku.

Flota licząca mniej niż sto pojazdów będzie następnie wykorzystywana na arenie międzynarodowej do celów demonstracyjnych i testowych dla różnych grup docelowych. Wybrane grupy testowe, które nie brały udziału w pracach rozwojowych, mogą po raz pierwszy bezpośrednio zapoznać się z charakterystyką BMW iX5 Hydrogen podczas jazd próbnych.

Brakujący element układanki

Jako wszechstronne źródło energii wodór będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej, a tym samym w ochronie klimatu. Jest to bowiem jeden z najbardziej efektywnych sposobów przechowywania i transportu energii odnawialnej. Powinniśmy wykorzystać ten potencjał również do przyspieszenia transformacji sektora mobilności. Wodór jest brakującym elementem układanki zeroemisyjnej mobilności, ponieważ jedna technologia nie wystarczy, aby umożliwić neutralną dla klimatu mobilność na całym świecie – powiedział Oliver Zipse, prezes zarządu BMW AG.

Na ogniwach Toyoty

BMW iX5 Hydrogen, opracowane na bazie obecnego BMW X5, zostało po raz pierwszy zaprezentowane jako koncepcja na targach IAA 2019. Następnie na targach IAA Mobility 2021 można było zapoznać się z pierwszymi prototypami przewożącymi pasażerów w komunikacji wahadłowej.

BMW produkuje wysokowydajne systemy ogniw paliwowych do floty pilotażowej we własnym centrum kompetencyjnym ds. wodoru w Monachium. Pojedyncze ogniwa paliwowe pozyskiwane są od Toyota Motor Corporation.

BMW iX5 Hydrogen oferuje zasięg 504 km w cyklu WLTP. Napełnianie zbiorników wodoru trwa od trzech do czterech minut, dzięki czemu BMW iX5 Hydrogen zapewnia typową dla BMW radość z jazdy także na długich trasach z zaledwie kilkoma krótkimi postojami.

Dane BMW iX5 Hydrogen

Moc maksymalna całego układu napędowego: 295 kW (401 KM)

Ciągła moc elektryczna układu ogniw paliwowych: 125 kW (170 KM)

Moc maksymalna akumulatora litowo-jonowego: 170 kW (231 KM)

Moc maksymalna: 295 kW (401 KM)

Pojemność zbiornika wodoru: 6 kg wodoru (w postaci gazu)

Przyspieszenie 0-100 km/h < 6 s; prędkość maksymalna: ponad 180 km/h

Zużycie wodoru: 1,19 kg/100 km

Zasięg: 504 km

Źródło: BMW
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory