Historia motoryzacji
Niezwykle bogata i długa historia marki Mercedes obejmuje wiele odważnych projektów, sukcesów rynkowych i sportowych, a także próby z elektromobilnością podejmowane już kilka dekad temu. Marka świetnie radzi sobie także i dziś. Sprawdźmy, jak wyglądała historia Mercedesa i… samochodu.
Wokół KNM: Rowerowa przyszłość  

W miarę jak świat zmienia się pod wpływem rosnących wyzwań klimatycznych, urbanizacja nabiera nowego znaczenia. Dziś miasta stoją przed koniecznością przekształcenia swojej infrastruktury i stylu życia swoich mieszkańców, aby sprostać wymaganiom zrównoważonego rozwoju. Niestety, wiele współczesnych aglomeracji zmaga się z problemami przeludnienia, zanieczyszczenia powietrza, brakiem przestrzeni zielonych oraz dominacją ruchu samochodowego nad innymi formami mobilności. To wszystko wpływa negatywnie na jakość życia mieszkańców. Te i inne zagadnienia będą m.in. przedmiotem dyskusji podczas nadchodzącego Kongresu Nowej Mobilności, który odbędzie się w dniach 24-26 września w Łodzi.   

Elektromobilna Europa: Słowacja

Słowacja, choć pozostaje w cieniu większych europejskich gospodarek, coraz mocniej stawia na rozwój elektromobilności. Kraj, który do tej pory znany był głównie z produkcji samochodów spalinowych, stopniowo przekształca swój sektor motoryzacyjny, inwestując w rozwój infrastruktury dla pojazdów elektrycznych i oferując szereg zachęt dla konsumentów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Słowacja plasuje się w światowej czołówce producentów aut. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu „Elektromobilna Europa”, w którym przyglądamy się elektromobilności u naszych południowych sąsiadów.

Wokół KNM: Wyzwania wagi ciężkiej

Europejski transport ciężarowy stoi przed kluczowym wyzwaniem, jakim jest przekształcenie się w sektor zeroemisyjny. Polska, lider w tym segmencie w Europie, odgrywa kluczową rolę w tej transformacji. To właśnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,2 miliona ciężarówek, co stanowi około 20% całej floty UE. Podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024 eksperci z całego świata, będą debatować o tym, jak przyspieszyć elektryfikację transportu ciężkiego, rozwijać infrastrukturę ładowania oraz wspierać innowacje, które pozwolą osiągnąć ambitne cele klimatyczne.

Tesla

Amerykański producent samochodów elektrycznych swoją pozycję tak naprawdę buduje dzięki dwóm modelom – Tesli Model 3 oraz Tesli Model Y. Dlaczego najdroższe samochody nie są w kręgu zainteresowań szerszej grupy klientów? Sprawdzamy na podstawie Modelu X, który jest absurdalny pod wieloma względami, ale jeśli go kupisz i tak będziesz chciał się nim chwalić sąsiadom. Zobaczmy, dlaczego?