Pod lupą elektromobilnych
Mijający rok obfitował w premiery samochodów elektrycznych. Prezentowali je zarówno utytułowani producenci, jak i ci, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku. Nowości reprezentowały różne segmenty motoryzacyjnego rynku i różne półki cenowe.  Oto naszym subiektywnym zdaniem najciekawsze propozycje. Zobaczmy!
Podróże małe i duże

Dla wielu pojazdy elektryczne nadal stanowią drugi lub nawet trzeci pojazd w rodzinie. Postanowiłem jednak sprawdzić, czy jest on w stanie posłużyć jako pierwszy wybór, mimo braku gigantycznej baterii. W tym celu wykonałem trasę z Warszawy do podnóża Tatr i do Wiednia, a następnie z powrotem. Czy zostało mi czasu na zwiedzanie? Zobaczmy.

Hyundai IONIQ

Hyundai IONIQ jest jednym z pionierów rynku samochodów elektrycznych. Co prawda debiut koreańskiego auta miał miejsce w roku 2016, czyli zaledwie siedem lat temu, ale w sektorze elektromobilności, to cała epoka. Jak wygląda historia tego modelu, jak zmieniały się jego stylistyka, zastosowana technologia i osiągi na przestrzeni tych lat i co mówią o nim użytkownicy? Postaramy się poniżej odpowiedzieć na te i inne pytania.

Infrastruktura

Wraz ze wzrostem ilości samochodów elektrycznych na naszych drogach, przybywa też infrastruktury ładowania, choć tempo wzrostu jest jeszcze dalekie od oczekiwanego. W Europie każdy kraj rozwija sieć ogólnodostępnych stacji ładowania w swoim tempie, realizując przy tym własne strategie. Na przykład w Niderlandach postawiono przede wszystkim na stacje AC – wydaje się, że w tym niewielkim kraju stacji ładowania jest wręcz nadmiar. W Wielkiej Brytanii z kolei panuje moda na wielostanowiskowe huby ładowania. Co kraj, to obyczaj.  Zobaczmy m.in., co wybrani operatorzy działający na polskim rynku mają dziś do zaoferowania elektromobilnym kierowcom i co trzeba zrobić, by budowa infrastruktury ładowania nabrała tempa i nadążyła za rosnącą z miesiąca na miesiąc ilością samochodów elektrycznych na naszych drogach.

Proekologiczne regulacje unijne

„Fit for 55”, to inicjatywa Unii Europejskiej polegająca na wdrażaniu nowych proekologicznych rozwiązań i regulacji. Jednym słowem rewolucja w wielu sektorach gospodarki mająca wpływ również na rozwój elektromobilności w tym polskiej. Pakiet ma już ponad dwa lata. Na przełomie każdego roku zdajemy sobie sprawę z szybkiego upływu czasu. Przypomnijmy na czym mają polegać zmiany, które mają pozytywnie oddziaływać na klimat i czy rzeczywiście w zestawieniu z ambitnymi datami granicznymi, czasu na ich wprowadzenie jest wystarczająco dużo.