Wokół EV
Czy kupowanie energii na giełdzie w taryfie dynamicznej opłaci się w przeciętnym gospodarstwie domowym? Ile można zaoszczędzić dzięki taryfie dynamicznej? A może jednak zapłacimy więcej niż przy taryfach regulowanych? Dla kogo tak naprawdę przeznaczone są taryfy dynamiczne? Łukasz Lewandowski - szef EV Klub Polska naprawdę „wgryzł” się w temat. Jeśli chcecie pogłębić wiedzę i zastanawiacie się, czy warto zmienić sposób rozliczania się za prąd jeżdżąc elektrykiem, to z pewnością warto zapoznać się z poniższym materiałem.
Test elektromobilnych

Na rynku mamy wiele samochodów w nadwoziu SUV. Jednak jak pod uwagę weźmiemy jedynie warianty 7-miejscowe, ta liczba znacząco się kurczy. Jak do tego dołożymy jeszcze filtr przystępności cenowej, szybko okaże się, że na rynku mamy tylko jedno auto warte uwagi. Jest nim Kia EV9, która dzięki ostatnim obniżką kosztuje poniżej 270 tysięcy złotych.

Inwestycje z ulgami

Polskie Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) stały się znaczącym katalizatorem rozwoju elektromobilności, przyciągając miliardowe inwestycje i globalnych graczy z branży. To właśnie w tych uprzywilejowanych obszarach powstają fabryki baterii, komponentów oraz infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. W jednej ze stref ma powstać też „klaster elektromobilności. Jak działają SSE, ile ich jest, gdzie, jakie przyciągnęły inwestycje i czy utrzymają swoją pozycję w obliczu rosnącej konkurencji międzynarodowej i wyzwań związanych z transformacją energetyczną? Zobaczmy.

Elektromobilna Europa

Cypr, malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym, przechodzi transformację w kierunku zrównoważonej mobilności. Wzrost popularności pojazdów elektrycznych i hybrydowych sygnalizuje zmianę preferencji konsumentów i determinację w dążeniu do „czystszej przyszłości”. Pomimo wyzwań, takich jak infrastruktura ładowania i regulacje prawne, elektromobilność na wyspie nabiera tempa, wspierana przez rządowe inicjatywy i rosnącą świadomość ekologiczną.

Technologiczna edukacja

Wodór zyskuje na znaczeniu i może stać się paliwem przyszłości w kontekście transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju, dlatego ORLEN, lider sektora energetycznego w Europie Środkowej, aktywnie wspiera jego rozwój. Jednym z kluczowych kroków w tym kierunku jest uruchomienie trzeciej edycji Akademii Wodorowej, programu edukacyjnego, który ma na celu kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie technologii wodorowych. Równolegle koncern realizuje swoją Strategię Wodorową, inwestując w infrastrukturę i innowacyjne rozwiązania, by do 2030 roku stać się regionalnym liderem w wykorzystaniu tego ekologicznego paliwa.