Raport: eHDV
Elektryfikacja transportu ciężkiego, póki co wydaje się niezwykle trudnym zadaniem. Na drodze do redukcji emisji CO2 w tym wyjątkowo „emisyjnym” sektorze stoją wysokie ceny, słaby rozwój infrastruktury… i nie tylko. Sprawdźmy jednak, jak wygląda obecna sytuacja w dziedzinie elektrycznych ciężarówek i czy przedstawiciele branży patrzą w przyszłość z optymizmem.
Pod lupą elektromobilnych

W 2024 roku Abarth oficjalnie zakończył produkcję aut spalinowych. Po 75 latach od założenia marki w Turynie, włoski producent pożegnał się z konwencjonalną motoryzacją wypuszczając specjalną, limitowaną serię modelu 695 w wersji 75 anniversario. Od teraz charakterystyczny logotyp skorpiona znajdziemy wyłącznie na autach w pełni elektrycznych, a elektryfikacja marki rozpoczyna się od kultowej „pięćsetki”.

Produkcja z państwowym wspomaganiem

12 czerwca br., Komisja Europejska ogłosiła wprowadzenie tymczasowych ceł na chińskie samochody elektryczne, w maju cła wprowadziły też Stany Zjednoczone. Choć na razie nie wszystko jest ostatecznie przesądzone, to śmiało można mówić o eskalacji konfliktu handlowego. O co w tym wszystkim chodzi, skąd wziął się temat i co oznacza on dla rynku EV? Pozbieraliśmy informacje i postaramy się odpowiedzieć przynajmniej na część trudnych pytań. Zapraszamy!

Tesla

Są samochody, o których możemy tylko marzyć. Wiele osób podchodzi tak do modeli Porsche, Ferrari, amerykańskich pick-upów czy japońskich perełek. Teraz do tego grona … przynajmniej w Polsce … dołączył Cybertruck. Na polskich drogach, to kosmiczne auto nie pojawi się szybko. Na otarcie łez mieliśmy okazję go zobaczyć w pełniej okazałości.

Elektromobilni Cafe

Koszty ładowania to jeden z trudniejszych i zarazem emocjonujących zagadnień związanych z elektromobilnoscia. Postanowiliśmy zapytać dlaczego tak jest. Maciej Gis w szczerej rozmowie zapytał dyrektora generalnego Powerdot w Polsce Grigoriya Grigorieva m.in. o to dlaczego jest tak duża dywersyfikacja kosztowa i czy można to ujednolicić?