Kierowcy poruszający się swoimi pojazdami w miastach spotykają się z największym nagromadzeniem znaków pionowych i poziomych oraz sygnalizatorów. Poza tym istnieje gąszcz zasad nieopisanych na znakach, do których kierowcy muszą się stosować, aby poruszać się zgodnie z prawem. Jedną z sytuacji jest możliwość poruszania się pojazdem elektrycznym po pasach ruchu wyznaczonych dla autobusów popularnie zwanych buspasami. Trudności w tym zakresie może powodować zwłaszcza pokonywanie skrzyżowań. Warto wiedzieć jak bezpiecznie poruszać się elektrykiem w miejskiej dżungli.
Z każdym rokiem rośnie liczba pojazdów elektrycznych na drogach. Zwiększa się także grono posiadaczy zeroemisyjnych pojazdów. „Elektryki” coraz częściej pojawiają się w szkołach nauki jazdy, choć póki co nie można jeszcze mówić o ekspansji na ośrodki szkolenia i WORD-y. Te z różnych powodów (np. przepisy) dość sceptycznie podchodzą do tematu. Chętnych na zrobienie prawa jazdy na elektryku jednak nie brakuje. Motywacją jest ciekawość oraz ciągły wzrost proekologicznych postaw. Posiadanie w szkolnej flocie elektryka podnosi jej prestiż. Hamulcem pozostają jak na razie niekonkurencyjne ceny zakupu BEV. Polscy i zagraniczni właściciele szkół nauki jazdy są jednak zgodni co do tego, że „szkolna” elektromobilność ma szerokie perspektywy rozwoju.
Aplikacje mobilne stają się integralną częścią nowej, ekologicznej mobilności. W pojazdach elektrycznych pomagają kierowcom planować trasy, wyszukiwać punkty ładowania, płacić za energię elektryczną czy też korzystać z szeregu zniżek dedykowanych użytkownikom EV. Ścieżka instalacji jest zazwyczaj prosta, a sama aplikacja z reguły darmowa. Najlepiej i najbezpieczniej zainstalować na telefonie kilka aplikacji, by w razie potrzeby móc dokonać szybkiej weryfikacji czy korekty. Przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze i najbardziej przydatne, które sprawdzą się zarówno na trasie jak też w mieście.
Motorsport to miejsce, w którym producenci samochodów (i nie tylko!) pokazują światu swoje najnowsze i najbardziej ekstremalne technologie, jednocześnie stawiając je do rywalizacji z rozwiązaniami innych marek. Technologie te z czasem znajdują swoje zastosowanie w pojazdach drogowych, dlatego chyba nikogo nie dziwi, że elektryfikacja zaczyna odgrywać w nim coraz większą rolę. Pokazując, że samochody elektryczne są równie szybkie i ekscytujące jak ich spalinowe odpowiedniki, motorsport staje się także ważnym narzędziem promocji ekologicznych technologii i walki o czystsze miasta i mniejsze emisje spalin.
Podróżowanie pojazdem elektrycznym w okresie zimowym według wielu jest wyzwaniem. Postanowiłem sprawdzić, jak jest naprawdę. Na naszym celowniku pojawił się jeden z topowych modeli dostępnych na elektromobilnym rynku. Czy Mercedes EQE350+ będzie w stanie w niskich temperaturach zbliżyć się do deklarowanych przez producenta zasięgów? Sprawdźmy.