Global Drive to ZeroTM Implementation Hub, wspierany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), został oficjalnie uruchomiony w Warszawie. Celem centrum jest przyspieszenie transformacji lokalnych flot ciężarówek i autobusów z silnikami wysokoprężnymi na zaawansowane technologicznie pojazdy bezemisyjne. W ramach Globalnego protokołu ustaleń w sprawie bezemisyjnych pojazdów o średniej i dużej ładowności (Global MOU) najpóźniej do roku 2040 sprzedaż nowych bezemisyjnych pojazdów o średniej i dużej ładowności powinna wynieść 100%.
Tempo rozwoju elektromobilności jasno wskazuje, że stacje ładowania są oddawane do użytku znacznie wolniej niż klienci zakupują nowe pojazdy elektryczne. Choć w tym momencie nie ma problemu z nadmiernymi kolejkami przy ładowarkach, tak bez zmian ta sytuacja może dynamicznie się zmienić.
Technologia elektromobilności postępuje z roku na rok i to co do niedawna wydawało się niemożliwe, teraz już istnieje. System bezprzewodowego ładowania EV, to dopiero raczkująca technologia, w dodatku horrendalnie droga w produkcji, co nie zmienia faktu, że wiele firm na świecie wzięło się za to na poważnie. Sprawdźmy, na czym ona polega i na jakim etapie rozwoju się znajduje.
Niestety w zasadzie bez echa przeszedł raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), która skontrolowała urzędy siedmiu miast, gdzie występowały najwyższe stężenia NO2. Wnioski niestety nie napawają optymizmem. Co prawda w każdym z tych miast odnotowano obniżenie emisji komunikacyjnej, to jednak w trzech z nich (Warszawie, Krakowie i Wrocławiu) poziom stężeń dwutlenków azotu (NO2) wciąż przekraczał granice dopuszczalne normami krajowymi i europejskimi – zauważa NIK. Izba rekomenduje władzom miast m.in. zapewnienie spójnej polityki transportowej, podejmowanie szerokich konsultacji społecznych w kwestii Stref Czystego Transportu oraz możliwość wjazdu pojazdów do Stref pojazdów nie na podstawie ich wieku, a jedynie w odniesieniu do emitowanych przez nie zanieczyszczeń. Dlaczego przypominamy raport kontrolerów Izby? Bo to istotny temat, a to, czym oddychamy ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia.