Ford udostępnił w Polsce i 14 innych krajach UE technologię BlueCruise, która pozwala na autonomiczną jazdę na poziomie 2+. Na 133 tys. km wyznaczonych odcinków autostrad w Europie kierowca może zdjąć z ręce z kierownicy i przekazać elektronice kontrolę nad autem. Debiutujący na łamach naszego Magazynu Błażej Buliński sprawdził, jak system sobie radzi na A2 na wschód od Warszawy.
Hiszpania, drugi największy producent samochodów w Europie, zintensyfikowała działania mające na celu rozwój elektromobilności. Do tej pory nie była to kwestia priorytetowa, co poskutkowało szeregiem zaniedbań, jednakże pojawiły się nowe inwestycje i ambitne plany, czyli trochę podobnie jak w naszym kraju. Pozostaje pytanie, czy Hiszpanom uda się odrobić dystans do europejskich liderów zeroemisyjnego transportu? Jest potencjał i duża szansa, że tak się stanie.
W obliczu wyzwań związanych z transportem oraz zdrowiem publicznym, jakością powietrza i ochroną środowiska, polskie samorządy coraz bardziej otwierają się na nową mobilność. Dlatego tak ważnym zagadnieniem jest integracja ekosystemu transportowego dla miast przyszłości. Ten temat będzie szeroko poruszany podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024, a głos w dyskusji zabiorą światowi eksperci w tym m.in. Petra Jens, Walking Officer z Wiednia, która od lat działa na rzecz promowania ruchu pieszych w swoim mieście.
Toyota to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Historia tej japońskiej korporacji to fascynujący proces ewolucji – od przemysłu tekstylnego do dominacji w globalnym sektorze motoryzacyjnym – który jest kluczem do zrozumienia sukcesu Toyoty i jej roli w dzisiejszym świecie.