– Lidzbark Warmiński konsekwentnie buduje pozycję lokalnego lidera w zakresie zielonego transportu. Na Warmii i Mazurach, gdzie kolejne samorządy stawiają na elektromobilność, takie działania są szczególnie widoczne. Cztery autobusy elektryczne Yutong utworzą w pełni zeroemisyjną komunikację publiczną. Bezpłatnie skorzystają z niej mieszkańcy oraz turyści odwiedzający uzdrowisko, którym już niebawem oficjalnie stanie się Lidzbark Warmiński – podsumował Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland.
Dawna stolica Warmii, zwana także polską Wenecją, co roku przyciąga tłumy turystów. Lidzbark Warmiński ubiega się również o status uzdrowiska. W te działania doskonale wpisuje się bezpłatna dla mieszkańców i turystów komunikacja miejska, obsługiwana przez zeroemisyjne autobusy. Inwestując w pierwsze „elektryki”, samorząd zawarł umowę z firmą Veolia na dostawę energii do ich ładowania pochodzącej z OZE.
– W Lidzbarku Warmińskim stawiamy na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Dwa pierwsze autobusy zdały egzamin, a mieszkańcy ciepło je przyjęli. Nie emitują spalin, ładowane są dzięki energii słonecznej, więc nie zanieczyszczają środowiska. To ważne w naszym mieście, w którym w przyszłości w uzdrowisku leczone będą między innymi choroby płuc. Podpisaliśmy umowę na dostarczenie kolejnych dwóch autobusów i wtedy komunikacja w naszym mieście będzie oparta już w 100% na „elektrykach” – mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski.
Umowę na dostawę dwóch e-autobusów podpisali burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski oraz dyrektor sprzedaży Busnex Poland, Emil Dmochowski.
Komunikację miejską w Lidzbarku Warmińskim zasilą dwa elektryczne autobusy Yutong E9. Ten model to niemal 9-metrowy pojazd o niskopodłogowej konstrukcji. Na jednym ładowaniu może osiągnąć ponad 350 kilometrów. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup „elektryków”, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Samorząd idzie również w kierunku smart-city, planując supernowoczesne przystanki autobusowe. Poza funkcją komunikacyjną, mogą być one także: punktem dostaw i odbiorów, bankomatem, foodomatem, punktem informacji turystycznej, miejscem ładowania pojazdów elektrycznych i lokalnym darmowym hotspotem.
– W dobie zmian klimatu istotnym zadaniem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, w którym wzrost ekonomiczny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko naturalne. Chcemy się rozwijać gospodarczo, ale w naszym regionie troska o środowisko naturalne zawsze była priorytetem. Staramy się zachować równowagę pomiędzy postępem przemysłowym a zachowaniem walorów przyrodniczych. Cieszę się, że z takich rozwiązań korzystają także samorządy lokalne, w tym Lidzbark Warmiński, które także umiejętnie i skutecznie korzystają z funduszy unijnych – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.