Firma Inbalance, która produkuje ładowarki do samochodów elektrycznych pod marką Inbalance Grid, pojawiła się na polskim rynku w marcu 2022 r. Marka koncentruje się na sprzedaży stacji ładowania biurowcom w dużych miastach w Polsce, jednak montaż tych urządzeń jest możliwy również w budynkach mieszkalnych oraz na prywatnych posesjach. 25 listopada 2022 r. litewskiej firmie udało się uzyskać pozytywną opinię Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie dokumentacji i certyfikatu zgodności oferowanych ładowarek.
Konfiguracja klastrowa
Instalacja urządzeń Inbalance Grid opiera się na tzw. konfiguracji klastrowej. Pojedynczy klaster obejmuje do 5 stacji ładowania z 2 gniazdami każda. W konsekwencji na jednym kablu może zostać zainstalowane do 10 punktów ładowania. Z uwagi na fakt, że jednocześnie podłączone do stacji samochody elektryczne zazwyczaj nie dysponują taką samą, maksymalną mocą ładowania, a aktualny poziom energii w ich akumulatorach się różni, klaster w optymalny sposób rozdziela dostępną moc pomiędzy poszczególne gniazda.
– W przypadku standardowych rozwiązań dostępnych na rynku do każdej stacji doprowadzony jest oddzielny obwód zasilający. W rezultacie funkcjonowanie 10 punktów ładowania mocą 22 kW wymaga dostępu do dodatkowych ok. 220 kW mocy. W przypadku znacznej części budynków w Polsce spełnienie takiego warunku może nie być możliwe. „Klastrowa” budowa stacji ładowania Inbalance „na jednym kablu” przy inteligentnym zarządzaniu mocą pozwala zaoszczędzić na kosztach samej instalacji oraz w pełni wykorzystać dostępną moc umowną obiektu, umożliwiając jednoczesne ładowanie nawet 10 pojazdów elektrycznych bez konieczności wnioskowania o zwiększenie mocy umownej lub przyłączeniowej – mówi Artur Trojanowski, Senior Electrical Cost Manager, GoodRoom Sp. z o.o.
Dynamiczne zarządzanie mocą
Ładowarki Inbalance pozwalają na wykorzystanie w pełni mocy umownej budynku bez potrzeby modernizowania przyłącza energetycznego. Wszystko dzięki funkcji dynamicznego zarządzania mocą (DZM). Umożliwia ona komunikację z BMS (Building Management System) biurowca i ustalanie na bieżąco, ile mocy w danej chwili pobiera budynek. Dostępna nadwyżka jest wykorzystywana do ładowania samochodów elektrycznych.
– Nasze rozwiązanie koresponduje z potrzebami wielu polskich biurowców, w których standardowa moc wynikająca z umowy z dostawcą energii elektrycznej oscyluje w granicach 800-900 kW i może być za niska pod kątem montażu większej liczby konwencjonalnych stacji ładowania. DZM pozwala w pełni wykorzystać nadwyżkę mocy umownej zamiast inwestowania czasu i pieniędzy w modernizację przyłącza już na etapie instalacji ładowarki – podkreśla Robert Zdunek,Członek Zarządu, GoodRoom Sp. z o.o.
Procedura zwiększenia przyłącza energetycznego zazwyczaj trwa co najmniej kilka miesięcy. Funkcja DZM znacznie przyspiesza proces dostarczenia usług ładowania kierowcom „elektryków” ładującym samochody w biurach, co ma szczególne znaczenie w kontekście bardzo dynamicznego rozwoju zelektryfikowanej floty w Polsce. Na podstawie prowadzonego przez PSPA i PZPM „Licznika Elektromobilności”, przez pierwsze trzy kwartały 2022 r. liczba nowo zarejestrowanych, osobowych pojazdów z napędem elektrycznym wzrosła o 41% r/r. Jak wynika z badań EV Klub Polska, ponad 85% kierowców samochodów elektrycznych chciałoby mieć możliwość ładowania swoich pojazdów w domu lub w właśnie w miejscu pracy.
Jedno urządzenie wewnątrz i na zewnątrz
Zaletą stacji Inbalance Grid jest również możliwość zainstalowania ich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków bez dodatkowych zabezpieczeń – IP54, zabezpieczenia różnicowoprądowe i nadprądowe oraz mierniki energii elektrycznej zostały wbudowane w ładowarce. Proces instalacji ładowarek Inbalance Grid w budynkach biurowych, prywatnych i usługowych jest przeprowadzany przez oficjalnego przedstawiciela tej marki w Polsce – firmę GoodRoom Sp z o.o. Jest to generalny wykonawca usług fit-out, projektów remontowych i aranżacyjno-wykonawczych w dużych miastach w całej Polsce. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych stanowi usługę komplementarną do instalacji elektrycznych, teletechnicznych i budowlanych oferowanych przez firmę.