„Wraz z wydaniem pozwolenia na budowę, Jaworzno staje się kluczowym punktem na mapie polskiej elektromobilności. To nie tylko szansa na nowe miejsca pracy, ale także na rozwój sektora motoryzacyjnego w regionie. Fabryka ma być zbudowana na terenach poprzemysłowych i pogórniczych, co pozwoli na ich ponowne wykorzystanie w sposób przynoszący korzyści zarówno miastu, jak i branży motoryzacyjnej” – czytamy na stronie miasta Jaworzno.
Zakład ElectroMobility Poland będzie pierwszą inwestycją na terenie JOG-u, a jego roczna zdolność produkcyjna ma sięgnąć 300 tys. samochodów.
Fabryka ma być zbudowana w dwóch etapach. Wydane pozwolenie dotyczy pierwszego etapu, który obejmie 169 tys. m² powierzchni zabudowy. Planowana automatyzacja produkcji pozwoli na efektywną produkcję samochodów elektrycznych na dużą skalę. Zakończenie pierwszego etapu i uruchomienie zakładu ma nastąpić do końca 2026 roku, a w fabryce znajdzie zatrudnienie nawet 2000 osób.
Wydanie pozwolenia na budowę poprzedziło uzyskanie przez spółkę ElectroMobility Poland zgody na środowiskowe uwarunkowania od prezydenta Dąbrowy Górniczej. To zwieńczenie wieloletnich starań o przyciągnięcie tej inwestycji do Jaworzna.
– To inwestycja strategiczna dla rozwoju miasta i regionu, a także wyraz naszego zaangażowania w przywrócenie Polski na mapę znaczących graczy w branży motoryzacyjnej – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, który wyraził swoje zadowolenie z szybkości, z jaką przebiegł proces wydawania pozwolenia.
Jednocześnie zakończył się również proces weryfikacji założeń technicznych, biznesowych, prawnych i innych dotyczących dotychczasowej działalności spółki ElectroMobility Poland. Wyniki audytów zostały przekazane organom nadzorczym Spółki.
– Wszystkie zgromadzone dokumenty i analizy przeprowadzone w ostatnich tygodniach – w tym także wyniki procesu due diligence inwestycji – zostały przekazane przedstawicielom administracji państwowej nadzorującym funkcjonowanie EMP. Spółka uzyskała także pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego w Jaworznie, które – po uprawomocnieniu – kończy proces formalny związany z przygotowaniem do inwestycji, umożliwiając rozpoczęcie prac budowlanych. Wykonane prace analityczne, przedstawiona dokumentacja oraz wyniki dotychczasowych audytów i kontroli stanowią podstawę dla rzetelnej oceny projektu i umożliwią podjęcie kierunkowych decyzji właścicielskich – skomentował Paweł Poneta, pełniący obowiązki prezesa zarządu ElectroMobility Poland.
Jaworzno jest świetnie położone, jeśli chodzi o produkcję motoryzacyjną. To miasto o bogatej historii przemysłowej, z dobrym dostępem do infrastruktury, uczelni śląskich i dostawców komponentów. Dzięki temu nowa fabryka ma wszelkie atuty, by stać się jednym z największych ośrodków produkcji samochodów elektrycznych w Europie.
RaWa