Informacja o zakupie terenu została ogłoszona przez Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusza Michałka, Prezydenta Jaworzna Pawła Silberta oraz Prezesa Zarządu ElectroMobility Poland Piotra Zarembę podczas Kongresu Nowej Mobilności, który odbywa się właśnie w Łodzi.
Posiedzenie komisji przetargowej organizowane przez KSSE, która z ramienia miasta zajmuje się komercjalizacją terenów na terenie JOG, odbyło się we wtorek, 26 września 2023 r. Wartość transakcji wynosi 128 mln zł. W ciągu kilku tygodni powinien zakończyć się proces formalny związany z przejmowaniem gruntu jest uzależniony od uzyskania niezbędnych zgód na sprzedaż od sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
– Dla ElectroMobility Poland pozyskanie działki na terenie JOG jest kolejnym krokiem milowym w projekcie Izery. Pozyskanie tytułu własności do gruntu umożliwi nam ubieganie się o pozwolenie na budowę oraz realizację kolejnych etapów. Jesteśmy gotowi do tego, żeby na początku przyszłego roku rozpocząć proces inwestycyjny – powiedział Piotr Zaremba, Prezes Zarządu ElectroMobility Poland.
Spółka podkreśliła, że zakład produkcyjny Izery został zaprojektowany w oparciu o najlepsze praktyki w branży. – Będzie to fabryka wysoce zautomatyzowana składająca się m.in. z wydziałów produkcyjnych spawalni, lakierni, montażu. Proces produkcyjny będzie wykorzystywał technologie zastosowane w najnowszych zakładach z wykorzystaniem europejskich i polskich dostawców – dodał Cyprian Gronkiewicz, dyrektor ds. uruchomienia produkcji w EMP.
Zakład będzie wybudowany w dwóch etapach. Dla etapu pierwszego powierzchnia zabudowy wyniesie 169 tys m2 a docelowa powierzchnia zabudowy dla etapu drugiego wyniesie 250 tys m2. Maksymalna roczna zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 240 tys samochodów – podkreślił Gronkiewicz.