Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwoli Orlenowi zainwestować w rozwój sieci Energa Operator. Pula na ten cel wynosi 900 mln zł, które zostanie przeznaczone na przyłączenie nowych źródeł OZE o mocy 4,8 GW, modernizację infrastruktury oraz wdrożenie zaawansowanych rozwiązań, takich jak inteligentne systemy pomiarowe, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie siecią energetyczną, przyczyniając się do postępów w realizacji zielonej transformacji w Polsce.
Orlen na drodze do neutralności emisyjnej
Przez ostatnie pięć lat Grupa Orlen przeznaczyła ponad 8,3 miliarda złotych na rozwój infrastruktury dystrybucji energii elektrycznej. Aktualnie, moc przyłączonych odnawialnych źródeł energii do sieci Energi Operator wynosi około 9,2 GW, co czyni Orlen jednym z największych promotorów zielonej energii w Polsce. W samym 2023 roku (do końca trzeciego kwartału) przyłączono blisko 21,5 tysiąca nowych instalacji OZE o łącznej mocy 801 MW, z czego znaczną część stanowiły mikroinstalacje prosumenckie.
Kluczowym elementem strategii firmy jest redukcja emisyjności w nadchodzących latach. Głównym elementem rozwoju w tym zakresie ma być energetyka wiatrowa, fotowoltaika, biogaz i biometan, a także na technologia związana z elektromobilnością, paliwami syntetycznymi i ekologicznym wodorem.
Grupa inwestuje również w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim oraz w instalacje biomasy i elektrownie wodne, które zapewniają produkcję energii z minimalnym wpływem na środowisko.
Transformacja wsparta przez Unię Europejską
Umowa z EBI, która została zawarta w ramach programu REPowerEU, umożliwia realizację długofalowych inwestycji w polską infrastrukturę energetyczną. Program ten ma na celu wsparcie zielonej transformacji i zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od dostaw energii spoza Wspólnoty. Do 2027 roku EBI przeznaczy na wsparcie REPowerEU aż 45 miliardów euro, z czego w Polsce wydano 1,78 miliarda euro – to wzrost o 80% w stosunku do 2022 roku.
Kredyt z EBI pozwala Grupie Orlen na realizację kluczowych inwestycji przy atrakcyjnych warunkach finansowych i z długim okresem spłaty, sięgającym maksymalnie 15 lat.
– Pozyskane finansowanie ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest dla nas szczególnie istotne, ponieważ umożliwia realizację planowanych inwestycji oraz zwiększa stabilność finansową Grupy – powiedziała Magdalena Bartoś, Wiceprezes ORLEN ds. Finansowych.
Dotychczasowe zazielenianie
Warto zauważyć, że Orlen w ostatnim czasie informował o szeregu działań związanych z zieloną transformacją. Jednym z przykładów jest choćby rafineria w Możejkach, która zredukuje emisje CO2 poprzez inwestycję w OZE. Wkrótce na terenie zakładu na obszarze 600 tys. m2 zainstalowana zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 42,2 MWp (roczna produkcja ma wynieść ponad 45 tys. MWh energii elektrycznej, czyli tyle, ile potrzebne jest do naładowania blisko pół miliona samochodów elektrycznych albo pokrycia zapotrzebowania dla około 15 tys. gospodarstw domowych). Co ciekawe dwustronne panele są zdolne wytworzyć do 30 proc. więcej energii niż konwencjonalne moduły jednostronnych. Wynika to z faktu, że mogą wychwytywać światło słoneczne zarówno z góry jak i z dołu. Powoduje to wzrost wydajności, szczególnie w pochmurne dni.
Rafineria w Możejkach, to tylko jeden z przykładów. Orlen inwestuje również w budowę instalacji OZE w innych swoich zakładach. W tym roku powstały już cztery elektrownie fotowoltaiczne w terminalach paliw w Sokółce (o mocy 1,25 MWp), Żurawicy (1,6 MWp), Ostrowie Wielkopolskim (3,1 MWp) oraz na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku (4,8 MWp). W trakcie budowy jest elektrownia o mocy do 2 MWp, na terenie rafinerii w Płocku.
Inwestycje toczą się na stacjach paliw koncernu – W Polsce zainstalowano już 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ponadto rozpoczęły się również przygotowania do montażu takich instalacji na kolejnych 40 stacjach. Grupa Orlen obecnie posiada ponad 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Reasumując
Grupa Orlen intensywnie pracuje nad zwiększeniem swojego „zielonego” zaangażowania. Już w tym momencie procedowane inwestycje przyczyniają się do znacznego wzrostu energii pochodzącej z OZE. Dodając do tego współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i realizację ambitnych projektów energetycznych, koncern odgrywa kluczową rolę w transformacji polskiego sektora energetycznego. Bez wątpienia zainwestowane i przyznane środki przyczynią się do rozwoju odnawialnych źródeł energii, podniesienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz osiągnięcia celów neutralności klimatycznej.