Home Technologia Grupa komercjalizuje technologię litowo-siarkowych akumulatorów do elektrycznych aut

Stellantis zainwestował w Lyten

Grupa komercjalizuje technologię litowo-siarkowych akumulatorów do elektrycznych aut

Stellantis zainwestował w Lyten

Grupa komercjalizuje technologię litowo-siarkowych akumulatorów do elektrycznych aut

Elektrycznego Jeepa Avengera (Grupa Stellantis), produkuje fabryka w Gliwicach
Fot. Stellantis
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Stellantis i Lyten opracują aplikacje dla zaawansowanych akumulatorów litowo-siarkowych do pojazdów elektrycznych. Baterie litowo-siarkowe mogą potencjalnie dostarczać ponad dwukrotnie większą gęstość energii niż litowo-jonowe i stanowią alternatywne rozwiązanie katodowe bez niklu, manganu i kobaltu. Stellantis Ventures, fundusz należący do Stellantis, zainwestował w innowacyjne materiały i aplikacje firmy Lyten. Gigant motoryzacyjny chce w ten sposób przyspieszyć komercjalizację aplikacji Lyten 3D Graphene dla branży mobilnej, w tym litowo-siarkowej baterii EV LytCell.

Lyten wykorzystuje zastrzeżoną technologię, która wyewoluowała z przemysłu półprzewodnikowego w celu przekształcania metanu w węgiel i wodór. Dzięki niej węgiel jest trwale sekwestrowany w postać trójwymiarowego grafenu, co eliminuje emisję, CO2. Dzięki trójwymiarowości Lyten jest w stanie dostroić się do wielu właściwości dzięki jednemu komponentowi, jakim jest Lyten 3D Graphene. Pierwsze trzy zastosowania, do których Lyten pozycjonuje się komercyjnie, to baterie, kompozyty i czujniki.

Niższy ślad węglowy

Akumulatory litowo-siarkowe firmy Lyten nie zawierają niklu, kobaltu ani manganu, co daje szacunkowo o 60% niższy ślad węglowy niż dzisiejsze najlepsze w swojej klasie akumulatory i drogę do osiągnięcia najniższej emisji akumulatorów EV na światowym rynku. Surowce do akumulatorów litowo-siarkowych mogą być pozyskiwane i produkowane lokalnie, w Ameryce Północnej lub Europie, co zwiększa regionalną niezależność w zakresie dostaw. Technologia ta zaspokoi potrzeby branż poszukujących lekkich i wydajnych energetycznie akumulatorów, które są wolne od zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Akumulatory litowo-siarkowe przekształcanych przez Lyten 3D Graphene, mogą dostarczać ponad dwukrotnie większą gęstość energii niż litowo-jonowe, czy kompozyty do lekkich pojazdów poprawiające ładowność.

Dan Cook, prezes i dyrektor generalny Lyten podkreślił, że w przeciwieństwie do dwuwymiarowych form grafenu, produkcja Lyten 3D Graphene została niezależnie zweryfikowana pod kątem neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla na dużą skalę. – Przekształcamy gazy cieplarniane w nową klasę wysokowydajnych, wartościowych materiałów węglowych i włączamy te dostrojone materiały do ​​zastosowań, które spowodują dekarbonizację sektorów, które są najtrudniejsze do obniżenia na naszej planecie – dodał.

Baterie litowo-siarkowe Lyten, kompozyty i technologie czujników są obecnie produkowane w kampusie Lyten w Dolinie Krzemowej. Oprócz produkcji akumulatorów EV, Lyten prowadzi już testy, aby w 2023 roku rozpocząć dostarczanie akumulatorów litowo-siarkowych i kompozytów z grafenem 3D na rynki specjalistyczne.

W 2022 roku Stellantis uruchomił Stellantis Ventures jako fundusz venture capital, którego celem jest inwestowanie w start-upy na wczesnym i późniejszym etapie rozwoju, opracowujące innowacyjne i zrównoważone technologie w sektorach motoryzacyjnym i mobilności. Stellantis Ventures, zasilany początkowym finansowaniem w wysokości 300 milionów euro.

Lyten jest pionierem z Doliny Krzemowej w dziedzinie przestrajalnego trójwymiarowego grafenu, który wykazał znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych i przyspieszy przejście na zrównoważoną mobilność.

Źródło: stellantis.com
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory