Home Pojazdy Autobusy Solaris Gliwice zamówiły dziesięć elektrycznych Urbino

Transport publiczny

Gliwice zamówiły dziesięć elektrycznych Urbino

Transport publiczny

Gliwice zamówiły dziesięć elektrycznych Urbino

Solaris dostarczył już 2700 zeroemisyjnych modeli Urbino do Europy
Fot. M. Baranowski/UM Gliwice
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Producent z Wielkopolski wygrał przetarg na dostawę autobusów bateryjnych, rozpisany przez PKM Gliwice. Do floty miejskiego przewoźnika w listopadzie przyszłego roku dołączy siedem przegubowych modeli Urbino 18 electric i trzy 12-metrowe Urbino 12 electric. To kolejne autobusy bateryjne marki Solaris, na które zdecydowały się Gliwice. Osiem zeroemisyjnych pojazdów obsługuje transport publiczny w mieście.

Przedstawiciele PKM Gliwice i Solarisa podpisali 14 listopada umowę na dostawę 10 pojazdów wyposażonych w baterie – 7 autobusów przegubowych Urbino 18 electric oraz 3 autobusy Urbino 12 electric. Zgodnie z umową nowe pojazdy zasilą gliwicką flotę w listopadzie 2025 roku.

20 lat współpracy

PKM Gliwice to wieloletni klient firmy Solaris (hiszpańska Grupa CAF). Od początku współpracy w 2005 roku producent dostarczył już do miasta ponad 170 autobusów. Od kilku lat miejski przewoźnik stawia na tabor przyjazny dla środowiska i mieszkańców, zakupując pojazdy nisko- i zeroemisyjne. Kolejna inwestycja PKM w autobusy elektrycznych wpisuje się w tę strategię.

Na zdjęciu, od lewej: Mirella Musiolik, Prezes Zarządu PKM Gliwice, Katarzyna Kuczyńska-Budka, Prezydent Miasta Gliwice, Rafał Zajas, Dyrektor Sprzedaży, Solaris Bus & Coach. Fot. M. Baranowski/UM Gliwice.

Ładowanie pantografem

Urbino electric w obu długościach wyposażone są w silnik elektryczny, dzięki czemu nie generują emisji w miejscu użytkowania. Baterie High Energy o pojemnościach – 400 kWh w krótszym pojeździe i 700 kWh w wersji przegubowej, zapewniają pojazdom duży zasięg. Autobusy będą wyposażone w szyny do szybkiego ładowania za pomocą tzw. pantografu odwróconego. Urządzenie przymocowane jest do stacji ładowania i opuszcza się na autobus. Takie ładowarki będą rozmieszczone w centrach przesiadkowych w Gliwicach i Sośnicowicach.

Alkolock sprawdzi trzeźwość

Jak podkreśla producent z Bolechowa, klimatyzowane pojazdy zostaną wyposażone w udogodnienia dla pasażerów takie jak nowoczesny system informacji pasażerskiej, elektroniczne kasowniki biletów czy urządzenia poboru opłat. Przewoźnik zdecydował się także na system zliczania pasażerów. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu autobusy będą posiadać urządzania monitorujące martwe pole, a także strefy przed pojazdem. Ponadto każdy z autobusów będzie posiadać cyfrowy monitoring oraz tzw. alkolock, czyli urządzenie kontrolujące trzeźwość kierowcy.

Źródło: Solaris
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory