Home Pojazdy Osobowe Ford Ford ruszył z masową produkcją elektrycznego Explorera. Nowy crossover czeka w kolejce

Amerykański BEV

Ford ruszył z masową produkcją elektrycznego Explorera. Nowy crossover czeka w kolejce  

Amerykański BEV

Ford ruszył z masową produkcją elektrycznego Explorera. Nowy crossover czeka w kolejce  

Explorer zadebiutował w Polsce podczas ubiegłorocznego KNM w Łodzi.
Fot. Ford
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Ford poinformował o rozpoczęciu masowej produkcji elektrycznego Explorera w zakładzie w Kolonii. Amerykański koncern zainwestował w pierwszą swoją fabrykę w Europie 2 mld USD. Producent zapowiada, że kolejny model elektryczny, nowy sportowy crossover, zostanie zaprezentowany wkrótce, a jego produkcja w niemieckiej fabryce rozpocznie się pod koniec roku.

W przekształcenie historycznego zakładu Forda w Kolonii zainwestowano do tej pory 2 mld dolarów, dzięki którym powstało Centrum Pojazdów Elektrycznych, gwarantujące utrzymanie wysokiej jakości produkcji. Fabryka w Kolonii jest kluczowym elementem planu Forda Road to Better, zakładającego osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 dla wszystkich europejskich zakładów, logistyki i dostawców do roku 2035. Kolejny model elektryczny, nowy sportowy crossover, zostanie zaprezentowany wkrótce, a jego produkcja w Kolonii rozpocznie się pod koniec roku.

Jak podkreśla Ford, elektryczny Explorer łączy niemiecką inżynierię, amerykański styl, bogate wyposażenie standardowe i zasięg do 600 km na jednym ładowaniu.

Przekształcenie założonej przez Forda w 1930 roku fabryki w Kolonii w najnowocześniejszy zakład produkcji pojazdów elektrycznych jest czymś niesamowitym. Rozpoczęcie masowej produkcji pojazdów elektrycznych i nowego w pełni elektrycznego Explorera, oznacza początek nowej ery dla Forda w Europie – powiedział Kieran Cahill, wiceprezes ds. produkcji Forda w Europie i w Grupie Rynków Międzynarodowych.

Centrum pojazdów elektrycznych w Kolonii jest wspierane przez samouczące się maszyny i ponad 600 nowych robotów, które wykonują zadania spawania, cięcia, odpylania, malowania i łączenia elementów, w złożonym układzie choreograficznym, który gwarantuje precyzję, efektywność i jakość.

Centrum sterowania monitoruje w czasie rzeczywistym cały proces montażu – śledząc na każdym stanowisku pracy stan ilościowy każdej z wykorzystanych części, co do jednej nakrętki. „Cyfrowy bliźniak” zakładu produkcyjnego wizualizowany jest na gigantycznym ekranie dotykowym wyświetlającym wszystkie stacje robocze wraz z informacjami na temat narzędzi, dostaw materiałów, bezpieczeństwa pracy itp. Pracownicy na linii dzielą się za pośrednictwem małych ekranów dotykowych dalszymi informacjami na temat sytuacji w ich sektorach pracy.

Ford zamierza osiągnąć do roku 2035 neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla dla wszystkich zakładów, logistyki i bezpośrednich dostawców w Europie.     

Źródło: Ford
REKLAMA

Narzędzia
i kalkulatory