Poznański Volkswagen oprócz produkcji pojazdów, posiada w swoich strukturach także Dział Rozwoju. Formalnie jednostka ta funkcjonuje w spółce od 2014 roku. Inżynierowie tam zatrudnieni zajmują się, między innymi tworzeniem elementów karoserii, innowacyjnych systemów mechatronicznych i elektronicznych oraz oprogramowania funkcyjnego i sieciowego dla modeli takich jak Caddy, Crafter, czy całkowicie elektryczny ID. Buzz. Eksperci z VWP robią też wirtualne analizy i badania poziomu hałasu w pojazdach oraz prowadzą kompleksowe testy samochodów lub ich systemów elektronicznych będących jeszcze w fazie konstrukcyjnej. Pracujący w tym dziale specjaliści przyczyniają się również do rozwoju zaawansowanych technologii „jazdy autonomicznej”.
Nowe kompetencje
– Transformacja w branży motoryzacyjnej wymaga zupełnie nowych kompetencji. Od wielu lat inwestujemy w rozwój wiedzy i umiejętności naszych pracowników. Mamy własne centrum rozwoju kompetencji, trenerów, blisko współpracujemy też z uczelniami wyższymi z Poznania i szkołami branżowymi z Wrześni i Swarzędza – podkreśliła Jolanta Musielak, członkini zarządu ds. personalnych i organizacji w VWP.
Unikatowa wiedza
Zgodnie z polityką firmy w pierwszej kolejności nowe miejsca pracy są oferowane osobom już zatrudnionym w Volkswagen Poznań. – Stanowiska w Dziale Rozwoju wymagają unikatowej wiedzy. Osoby, które chcą wzmocnić ten dział mogą liczyć na nasze wsparcie w przekwalifikowaniu się i nabyciu kluczowych kompetencji. Oprócz trwających już rekrutacji wewnątrz spółki aktywnie szukamy też inżynierów i konstruktorów na rynku – dodała Musielak.
Współtworzenie motoryzacji przyszłości
W Dziale Rozwoju VWP pracuje ok. 130 osób. Docelowo zatrudnienie znajdzie tam kolejnych 140 specjalistów. Jakie wymogi muszą spełnić? Inżynierowie powinni m. in. znać się na systemach elektronicznych, czy aplikacjach informatycznych, mieć ukończone kierunki studiów związane z elektrotechniką, czy inżynierią motoryzacyjną, znać język angielski lub/i niemiecki. Wśród oczekiwań znajduje się również gotowość do wyjazdów i szkoleń zagranicznych. – Osoby, które wybiorą rozwój kariery w Volkswagen Poznań, będą współtworzyły motoryzację przyszłości – podkreśliła Jolanta Musielak.
Zmiany już trwają
– Trzeba pamiętać, że branża motoryzacyjna przechodzi obecnie największą rewolucję w swojej historii. Transformacja w kierunku elektromobilności i związane z nią inwestycje w ochronę klimatu wymagają od nas wielu zmian, począwszy od władz koncernu po pracownika zatrudnionego bezpośrednio przy produkcji. I one już trwają – podkreślił Piotr Olbryś, szef OM NSZZ Solidarność w VWP.