Magazynowanie nadwyżek z OZE
„Repono będzie działać na polskim i europejskim rynku, standaryzując technologie i rozwiązania pod kątem osiągnięcia możliwie największej skali” – czytamy w komunikacie Boryszewa. Strategia oraz potencjał finansowy spółki zakłada zdobycie 10% udziałów w ogólnoeuropejskim rynku magazynowania energii, którego wielkość w 2030 roku może wynieść około 1 TWh. Działalność Repono przyczyni się do wzmocnienia potencjału magazynowania nadwyżek energii pochodzącej z odnawialnych źródeł i tym samym zwiększenia dostępności i ograniczenia ryzyk związanych z rosnącym udziałem zrównoważonej energii w miksie.
W bateryjnym sojuszu
– Debiut Repono to kolejny przykład zaangażowania InnoEnergy na rzecz transformacji energetycznej – także w Polsce i regionie Europy Środkowej. Przewagą konkurencyjną spółki będzie m.in. dostęp do największego na świecie ekosystemu skupiającego ponad 1,2 tys. podmiotów z sektora zielonej energii, czystych technologii, finansów, nauki oraz badań i rozwoju, a także ponad 800 członków zrzeszonych w Europejskim Sojuszu Baterii. Jako InnoEnergy z sukcesem zrealizowaliśmy już niemal 50 projektów w obszarze magazynowania energii. Doświadczenie i kompetencje, które wnosimy wspólnie z partnerami, pozwolą Repono na szybką realizację projektów w całej Europie – powiedział Marcin Wasilewski, prezes EIT InnoEnergy w Europie Środkowej.
Trzy kluczowe obszary
Repono będzie działać w trzech kluczowych obszarach. Pierwszym z nich będzie strategiczne zarządzanie potencjałem magazynowania energii poprzez aktywność na krótkoterminowych rynkach spot. Repono będzie monitorować wahania rynkowe, umożliwiając zakup, ładowanie, przechowywanie i sprzedaż w odpowiednim czasie w celu przeniesienia nadwyżki produkcji energii na okresy zwiększonego popytu. Po drugie, spółka będzie oferować usługi bilansujące, mające kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności sieci i zapobiegania istotnym awariom. Trzecim obszarem działalności będzie włączanie obszaru magazynowania energii do umów typu PPA pomiędzy dużymi niezależnymi producentami energii a przedsiębiorstwami przemysłowymi.
Stabilne dostawy dla biznesu
– Boryszew S.A. jest wiodącą grupą przemysłową w Polsce i aktywnym uczestnikiem trwającej w Europie transformacji energetycznej. Doskonale rozumiemy kluczową rolę stabilnych dostaw zielonej energii dla biznesu. Stawiamy na zrównoważone procesy produkcyjne, dlatego w naszym miksie zwiększamy udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł i wzmacniamy zdolności w obszarze magazynowania energii. Wierzymy, że rozwój systemów magazynowania energii (ESS) warto realizować w oparciu o szeroką międzynarodową współpracę – podkreślił Wojciech Kowalczyk, prezes Boryszew S.A.
Energetyczna transformacja
W wyniku dokonanej akwizycji, związanej z przejęciem spółki BatteryLoop, Repono dysponuje już w pełni uruchomionymi zasobami magazynowania energii w krajach skandynawskich i zatrudnia ponad 25 wysoko wykwalifikowanych pracowników.
– Europejskie systemy i sieci elektroenergetyczne powstały z myślą o obsłudze stałych i stabilnych, a nie elastycznych i rozproszonych źródeł energii, z jakimi mamy do czynienia obecnie w związku z rozwojem OZE. Zdecydowane odejście Europy od węgla, ropy i gazu jest dużym wyzwaniem z punktu widzenia obciążenia istniejącej infrastruktury, co prowadzi do częstych przerw i ograniczeń w dostawie czystej energii oraz wzrostu i niestabilności cen. Dlatego tak ważna jest rola Repono jako podmiotu, który pozwoli realnie przyśpieszyć transformację energetyczną – podkreślił Rasmus Bergstrom, prezes Repono.
Do 2030 roku Unia Europejska planuje ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 55%. Komisja Europejska wyznaczyła minimalne krajowe cele na poziomie 42,5% udziału energii odnawialnej do 2030 roku. Postępująca elektryfikacja gospodarki i rosnący udział energii odnawialnej wymagają szybkiego wdrożenia rozwiązań w zakresie magazynowania energii elektrycznej na dużą skalę.