21 listopada w Kielcach odbyła się inauguracja trzeciej edycji cyklu bezpłatnych szkoleń dla samorządów, które w tym roku funkcjonują pod nazwą „Nowa Mobilność w praktyce”. Miejsce pierwszego szkolenia zostało wybrane nieprzypadkowo. Stolica województwa świętokrzyskiego, w bieżącej kadencji władz, stawia na rozwój zrównoważonego transportu, czego najlepszym dowodem jest powołanie Biura ds. Mobilności.
Strefy na “tapecie”
„Nowa Mobilność w praktyce” stanowi kontynuację działań Polskiego Stworzenia Nowej Mobilności, na rzecz propagowania wiedzy wśród jednostek samorządu terytorialnego i spółek zależnych. Podczas szkolenia w Kielcach, zainagurowanego przez Panią Prezydent Agatę Wojdę oraz Macieja Mazura, Dyrektora Zarządzającego PSNM, uczestnicy zapoznali się m.in. z najnowszymi trendami rynkowymi, wymogami prawodawstwa polskiego i unijnego, jak też rozwiązaniami z zakresu planowania infrastruktury i flot zeroemisyjnych transportu indywidualnego oraz zbiorowego. Szczególny nacisk położony został również na rozmowę o strefach czystego transportu, które stanowią narzędzie umożliwiające poprawę jakości powietrza.
– Bardzo się cieszymy, że właśnie w Kielcach Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności inauguruje nowy cykl szkoleń dla samorządów. Nowa mobilność to ogromne wyzwanie dla miasta ale też ogromna szansa żeby zmieniać nasz sposób myślenia, naszą rzeczywistość i przestrzeń, sięgając po alternatywne rozwiązania i sprawiać że w naszych samorządach będzie nam się żyło lepiej czyściej zdrowiej i bezpieczniej – powiedziała Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce.
Bezpłatne podnoszenie kwalifikacji
Cykl „Nowa Mobilność w praktyce” stanowi odpowiedź na największe wyzwania, z którymi mierzą się polskie samorządy w związku z rozwojem zrównoważonego transportu. Szkolenia są bezpłatne i stanowią doskonałą okazję do podnoszenia kwalifikacji, dając polskim urzędnikom możliwość zdobycia wiedzy niezbędnej do rozwoju czystych form transportu.
– Polskie miasta potrzebują realnego wsparcia w zakresie rozwoju czystego i zrównoważonego transportu. Transformacja jest długim i trudnym procesem, lecz patrząc na najlepsze europejskie praktyki widzimy, że wiele sprawdzonych rozwiązań można wprowadzić w Polsce. Oferujemy wiedzę i możliwość dyskusji. Teraz jest czas na podejmowanie działań, które ten proces przyspieszą – dodała Agata Wiśniewska-Mazur, Zastępczyni Dyrektora ds. rozwoju organizacji PSNM.
Kolejne szkolenie zaplanowano już 5 grudnia we Wrocławiu.
Więcej informacji: https://psnm.org/nowa-mobilnosc-w-praktyce/