Wyznaczone przez Air Products cele klimatyczne w zakresie produkcji czystej energii pochodzącej z wodoru są częścią strategii dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki. Transport ciężki, obejmujący pociągi, autobusy i pojazdy ciężarowe wymaga natychmiastowej transformacji energetycznej.
Inwestycje w infrastrukturę
– Partnerstwo Air Products z Alstom umożliwi realizację naszych zobowiązań w zakresie dekarbonizacji transportu w Czechach poprzez zastosowanie niskoemisyjnego wodoru. Jako największy na świecie producent wodoru wykorzystamy specjalistyczną wiedzę w zakresie jego produkcji i dostaw, a dodatkowo zainwestujemy w budowę infrastruktury umożliwiającej stosowanie niskoemisyjnego wodoru. Wierzymy, że wspólnie z Alstom będziemy w stanie zbudować funkcjonalną sieć kolejową wykorzystującą pociągi napędzane wodorem dowodząc, że wodór jest doskonałym paliwem do zastosowania na liniach niezelektryfikowanych. Pokażemy ponadto, że eksploatacja pociągów wodorowych jest absolutnie przyjazna dla środowiska oraz bezpieczna, a co najważniejsze, także efektywna ekonomicznie – powiedział Vlastimil Pavlíček, dyrektor ds. rozwoju biznesu w obszarze nowych technologii w Air Products w regionie Europy Środkowej i WNP.
Brak wodorowych przepisów
− Podpisując porozumienie oficjalnie potwierdzamy naszą wieloletnią współpracę z firmą Air Products. Jako partnerzy podejmiemy wszelkie działania, aby przyspieszyć wprowadzenie paliwa wodorowego w transporcie kolejowym w Czechach. Alstom jest pionierem w obszarze kolejowych rozwiązań transportowych napędzanych wodorem i w tej dziedzinie mamy wiele do zaoferowania − od wiedzy i doświadczenia, po produkcję pociągów. Dzięki współpracy z Air Products możemy również dostarczać stacje tankowania wodorem, przyczyniając się do budowy infrastruktury wodorowej w naszym kraju. Kontaktujemy się w tej sprawie z samorządami, oferując wsparcie przy stworzeniu niezbędnych przepisów, których w Czechach wciąż brakuje – powiedział Dan Kurucz, dyrektor zarządzający Alstom w Czechach i Słowacji.
Polski wątek
W Polsce firma Air Products ma za sobą pionierskie wdrożenia środków transportu publicznego zasilanych wodorem. Po zaprezentowaniu autobusu miejskiego napędzanego wodorem w Jaworznie w marcu br. wspólnie z partnerami, w tym producentem autobusów firmą Solaris, PKM Jaworzno, a także władzami miasta, firma podjęła kolejne kroki w kierunku stosowania wodoru w transporcie, tym razem kolejowym. Firma Air Products była partnerem demonstracji projektu nowoczesnej lokomotywy manewrowej wyprodukowanej przez dostawcę pojazdów szynowych PESA, przeprowadzonej w Żmigrodzie. Dostarczany przez Air Products wodór został kilkukrotnie zatankowany do pierwszej tego typu lokomotywy manewrowej w Polsce przy użyciu zaawansowanego technicznie dystrybutora. Następnie odbyły się jazdy próbne innowacyjnego pojazdu. Przeprowadzone dotychczas w Polsce testy wpisują się w ofertę firmy, nadając odpowiedni kierunek dalszym działaniom w obszarze produkcji i dostarczania wodoru na rodzimym gruncie.
W 2018 roku w Niemczech firma Alstom oddała do użytku pierwszy na świecie pociąg pasażerski napędzany wodorem. Od tego czasu pojazd był testowany w Austrii, Holandii, Szwecji i Polsce, a Francja i Włochy dokonały jego zakupu. Alstom zaprezentował swój pociąg wodorowy w Czechach i na Słowacji podczas tegorocznych targów Railshow.
W Czechach Air Products prowadzi działalność w zakresie produkcji, dostaw i magazynowania gazów technicznych oraz zaawansowanych technologii, w tym wytwarzania i dostaw wodoru oraz stacji tankowania. Firma koncentruje się również na nowych sposobach wykorzystania wodoru jako paliwa niskoemisyjnego we wszelkiego rodzaju pojazdach, w tym szynowych. Podczas prezentacji wyprodukowanego przez Alstom pociągu Coradia iLint w Czechach firma Air Products zapewniła możliwość uzupełniania wodoru w pojeździe z mobilnej stacji tankowania.