Tekst sponsorowany
Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomami zanotowanymi w 1990 roku. Głównym celem działań jest osiągnięcie do 2050 roku całkowitej neutralności klimatycznej, a także niezależności energetycznej transportu od paliw. W celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych niezbędny jest współudział wszystkich gałęzi gospodarki, a szczególnie transportu drogowego. Zgodnie z unijnymi regulacjami należy do 2050 r. ograniczyć emisje w sektorze transportu o 90%. Wysokie wskaźniki wskazują, iż zmiany w sektorze energetycznym są bardzo potrzebne. Rynek pojazdów elektrycznych stanowi koniczną przyszłość, dającą państwom niezależność. Warto zauważyć, że od 2035 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można kupić nowego auta o napędzie benzynowym lub diesla.
Niestety, w wielu krajach, w tym w Polsce, samochody elektryczne nadal stanowią dobro luksusowe, a infrastruktura pojazdów elektrycznych jest nadal na etapie rozwoju, co przekłada się na jakość możliwość podróżowania. Jak wynika z danych PSPA, obecnie w kraju funkcjonują 5933 punkty ładowania. Choć jest to wzrost o 37% rok do roku, to jest to niemal dwukrotnie wolniej niż w przypadku rozwoju krajowego parku samochodów elektrycznych, gdzie wzrost rejestracji wynosi 68%.
– Na razie jest to mały krok zbliżający nas do wielkiego celu. Samochodów elektrycznych przybywa, zaś infrastruktury nie. Punkty szybkiego ładowania będą instalowane wzdłuż dróg, zgodnie z wytycznymi zawartymi w unijnym Rozporządzeniu 2023/1804. W dużych i średnich miastach brakuje ładowarek wolno ładujących, które powinny być punktami ogólnodostępnymi. Dodatkowo, dzięki integralności z Platformą PowerSO ładowarki będą miały możliwość rezerwacji terminu wygodnego dla zarejestrowanego użytkownika, co pozwoli na oszczędność i planowanie czasu – podkreśla Zarząd PowerSO Piotr Olesiński i Paweł Maneck.
Platforma dedykowana użytkownikom
Uwzględniając fakt, że rozwój infrastruktury ładowania nadal przyspiesza m.in. w Polsce, powstała koncepcja PowerSO, czyli projektów ułatwiających użytkowanie pojazdów elektrycznych. Jednym z przykładów jest platforma Charger PowerSO. Zalogowani użytkownicy otrzymują szereg funkcjonalności. Z poziomu dedykowanej aplikacji można zainicjować ładowanie, czy uzyskać dostęp do historii swoich ładowań. Na profilu użytkownika przechowywane są m.in. takie dane jak: koszt usług, miejsce ładowania, ilość pobranej energii elektrycznej, czas trwania sesji ładowania. Gromadzenie tych informacji pozwala na kontrolę całego procesu ładowania auta i umożliwia monitorowanie użytkowania pojazdu pod kątem ekonomicznym. Z poziomu aplikacji może być także dokonywana płatność. Platforma jest doskonałym narzędziem dla użytkowników floty pojazdów.
Zaplanuj i zarezerwuj z Booking PowerSO
Innowacyjnym rozwiązaniem jest planner podróży. Booking PowerSO to narzędzie, które ułatwia organizację trasy jaką chcemy pokonać samochodem elektrycznym. Mapa zawiera ogólnodostępne punkty ładowania z aktualnymi cenami za kilowat energii (kW), również z widoczną informacją, czy jest to ładowarka prądu przemiennego (AC) czy stałego (DC). Graficzne przedstawienie trasy umożliwia ocenę, jaka odległość jest między następnymi punktami ładowania. Co więcej, dzięki integracji z Google Maps możliwe jest szybkie przeniesienie zaplanowanej trasy do systemu nawigacyjnego.
Nowością, która do tej pory nie była dostępna dla polskich użytkowników pojazdów elektrycznych jest możliwość rezerwacji ładowarki u wybranych operatorów. Dla podróżujących w dalekie podróże to znacząca zmiana, gdyż można wybrać się w trasę bez obaw o potencjalną zajętość miejsca i koniczność oczekiwania aż inny użytkownik podładuje swój samochód.
Oferta dla biznesu
PowerSO posiada ofertę skierowaną również dla operatorów punktów ładowania. Doświadczeni specjaliści PowerSO pomogą dostosować urządzenia do nowych przepisów unijnych, a także zaproponować takie opcje, aby mogli zarabiać na prowadzeniu stacji ładowania. Platforma wspiera inteligentne systemy pomiarowe, które umożliwiają generowanie w czasie rzeczywistym danych niezbędnych do zapewnienia stabilności sieci elektroenergetycznej i zachętę do racjonalnego korzystania z usług w zakresie ładowania.
Celem jest powszechność i dostępność infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Właściciele, najemcy obiektów lub osoby dopiero planujące uruchomienie stacji ładowania pojazdów, aby bez problemów mogli świadczyć usługę oraz prowadzić przyszłościowy biznes, muszą mieć jasne zasady i gotowe rozwiązania. Firma PowerSO jest przygotowana również na wsparcie obecnych i przyszłych operatorów stacji ładowania również pod kątem terminali płatniczych PowerSO. Dzięki integracji z systemem bezpiecznych transakcji elektronicznych PolCard, możliwe jest realizowanie transakcji, zgodnie z regulacjami unijnymi. Kierowcy bez problemu będą mogli otrzymać fakturę automatycznie po zakończeniu sesji, po uprzednim wpisaniu numeru NIP oraz adresu mailowego. Terminal płatniczy, który oferuje PowerSO jest kompatybilny z ładowarkami różnych producentów i może obsługiwać kilka ogólnodostępnych punktów ładowania w danej strefie ładowania.
Dołącz do PoweSO
Oferta PowerSO jest rozwiązaniem dla użytkowników pojazdów elektrycznych zgodnie z aktualnymi przepisami unijnymi dotyczącymi paliw alternatywnych. Współpraca specjalistów oraz użytkowników samochodów elektrycznych pozwala na wprowadzanie optymalnych produktów. Zespół PowerSO podkreśla, że są gotowi na zmiany, które muszą nadejść i na stworzenie rozwiązań, które muszą zaistnieć.