Gravity, czyli milowy krok
Lucid Gravity, zapowiadany jako nowy flagowy SUV firmy, ma być krokiem milowym w rozwoju samochodów elektrycznych tego segmentu. Projektując model, Lucid połączył zaawansowaną technologię napędową z wyjątkową wydajnością napędu, tworząc pojazd, który ma wyróżniać się nie tylko osiągami, ale i efektywnością pod względem kosztów produkcji – czytamy na stronie producenta. Ważnym aspektem jest to – podkreślają przedstawiciele marki – że zastosowane technologie pozwalają na obniżenie kosztów produkcji, co w dłuższej perspektywie ma zwiększyć konkurencyjność aut Lucida na rynku EV.
Gravity to siedmiomiejscowy SUV – który zgodnie z zapowiedziami z początku roku – ma oferować przestronne wnętrze oraz więcej niż wystarczające osiągi. Inżynierowie firmy skupili się na maksymalnym wykorzystaniu technologii napędowej, aby zoptymalizować stosunek masy do mocy oraz efektywność energetyczną. Wynik tych prac ma pozwolić Gravity na uzyskanie dużego zasięgu na jednym ładowaniu przy minimalnym zużyciu energii.
Atlas: Nowa jednostka napędowa przyszłości
Jednym z kluczowych elementów przedstawionych podczas wydarzenia w Arizonie była także zapowiedź nowej generacji jednostki napędowej o nazwie Atlas. Obecne rozwiązania napędowe firmy Lucid, pomimo kompaktowych rozmiarów, wyróżniają się wysoką gęstością mocy oraz niższymi kosztami (w przeliczeniu na konie mechaniczne) w porównaniu do konkurencji – przypomina producent. Atlas, który jest w trakcie zaawansowanych testów, ma kontynuować tę tradycję, oferując jeszcze lepsze osiągi oraz większą wydajność. Lucid zapowiedział też, że nowa jednostka trafi do przyszłych modeli średniej wielkości, których produkcja ma rozpocząć się w 2026 roku.
Atlas to nie tylko technologia stricte mechaniczna – oprogramowanie firmy Lucid, zarządzające napędem, odgrywa równie ważną rolę. System zarządzania energią, który obejmuje m.in. wektoryzację momentu obrotowego oraz kontrolę trakcji, pozwala na precyzyjne dostosowanie pracy jednostki napędowej do warunków jazdy, co wpływa na poprawę wydajności i bezpieczeństwa.
Nowoczesne oprogramowanie: klucz do wydajności
W ramach rozwijanych technologii, Lucid modernizuje także swoje pojazdy za pomocą aktualizacji oprogramowania. Podczas „Dnia technologii i produkcji” ogłoszono najnowszą aktualizację systemu Lucid UX 2.4, która obejmuje m.in. ulepszenia systemu wspomagania jazdy Dream Drive Pro, nowy system sterowania głosowego oraz zaktualizowane mapy nawigacyjne. Dzięki tym usprawnieniom, pojazdy firmy zyskują nowe funkcje i bez konieczności wizyty w serwisie, co podkreśla dbałość Lucid o wygodę i zadowolenie użytkowników – tłumaczą przedstawiciele marki.
Lucid Gravity z dostępem do sieci Supercharger
Ważnym krokiem w rozwoju Lucid Gravity jest także decyzja o wyposażeniu tego modelu w standard NACS (North American Charging Standard). Umożliwi to użytkownikom dostęp do ponad 15 000 stacji szybkiego ładowania Supercharger w Ameryce Północnej. Wprowadzenie tej funkcji planowane jest na rok 2025, co pozwoli znacząco zwiększyć zasięg dostępnych opcji ładowania dla kierowców Lucid-ów.
Przyszłość na platformie średniej wielkości
Lucid ujawnił również swoje plany dotyczące nowej średniej wielkości platformy, która ma stanowić podstawę przyszłych modeli. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii napędowych, te nowe pojazdy mają zapewniać taki sam zasięg jak konkurencyjne modele, ale przy znacznie mniejszej baterii, co pozwali na obniżenie kosztów produkcji i masy pojazdu. Produkcja tych samochodów ma rozpocząć się pod koniec 2026 roku, a ich cena początkowa wyniesie mniej niż 50 000 dolarów – zapowiadają przedstawiciele amerykańskiej marki.
Konkurencja
Marka Lucid, to bezpośrednia konkurencja dla Tesli, ale producent za swoich głównych konkurentów wskazuje również takie marki jak Mercedes czy Porsche, które w swoim portfolio mają prestiżowe wersje elektryczne. Nowy SUV Gravity ma być konkurentem dla siedmiomiejscowej Tesli Model Y, której cena wersji Long Range na amerykańskim rynku zaczyna się od 48 990 dolarów.
OW